CHKO Slavkovský les
Aktuality Publikace o regionu Fotogalerie Ke stažení Kniha návštěv Kontakty
ALEJ SVOBODY

Alej Svobody, též Svobodova alej, dodnes nejkratší komunikace mezi Mariánskými Lázněmi a Lázněmi Kynžvart, v roce 2002 oslavila již 100 let své existence. V Mariánskolázeňských novinách z 23. března 19 02 o jejím zřízení čteme:
"Nová cesta do Kynžvartu. Jeho Jasnost kníže Metternich daI svoIení k výstavbě nové a krátké jízdní, jezdecké a péší cesty ze strany od akciové společnosti 'Königswart-Limited' do Mariánských Lázní. Toto nové založení (die Anlage - lze přeložit též jako sad, pozn. JB) vychází z Lázní Kynžvartu nad tzv. zelenou cestou skrze oboru, vede kolem oborské lesovny a ústí v Mariánských Lázních u Lesního pramene. Ve vzdálenostech jednoho kilometru mají být postaveny přístřešky a kiosky, ve kterých má být podáván Richardův pramen a jiné nápoje, takže P.T. lázenští hosté by byli nejen chráněni před nastanuvším deštivým počasím, ale při případné únavě by se mohli také osvěžit. Celou cestu z Mariánských Lázní do Kynžvartu nebo opačně by mělí chodci pohodlně projít za hodinu."
Když ovšem Alejí Svobody procházíme a vychutnáváme si šelest sluncem prozářeného listí stoletých buků, jistě si rádi zvolíme i poklidnější vycházkové tempo.Dřevina: Dub spec. (Quercus sp. 395ks)
Javor klen (Acer pseudoplatanus L. 3ks)
Buk lesní (Fagus sylvatica L. 4ks)
Jeřáb spec. (Sorbus spec. 1ks)
Vyhlášen: 1985
Okres: Cheb Katastr: Valy, Mar. Lázně
Stáří: Obvod kmene:
Výška stromu: Šířka koruny:
Výška koruny: Rok měření:
mapka Důvod ochrany:


<< zpět
Internetové stránky vznikly v rámci projektu "Síť vzdělávacích center v CHKO ČR", který je
spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.